6 najgorszych śpiewaczek świata

Marek Teler

Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuje się historią (w szczególności średniowiecza) i genealogią. Jest również członkiem redakcji portalu historycznego Histmag.org.

„Śpiewać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej…”, a ci śpiewający „trochę gorzej” też mają szansę odnieść w branży muzycznej ogromny sukces. Od niedawna w kinach triumfy święci film „Boska Florence”, w którym Meryl Streep wcieliła się w postać „najwybitniejszej najgorszej śpiewaczki świata”. Takich kobiet jak Florence było jednak więcej – nie miały talentu, lecz miały autentyczność. Wymykały się schematom, często wprawiając krytyków w osłupienie i dezorientację. W rankingu umieszczamy tylko śpiewaczki z dawnych lat, bo dzisiejszym Florence często pomaga w karierze auto-tune.

Cherry Sisters: Addie, Effie, Ella, Lizzie i Jessie (aktywność: 1893–1903)

Siostry Cherry z Marion w stanie Iowa rozpoczęły swoje występy wodewilowe w 1893 r. od koncertu w lokalnej sali operowej. Sąsiedzi odnosili się do sióstr z szacunkiem i zainteresowaniem, ale już wówczas Cherry Sisters zetknęły się ze złośliwościami ze strony widowni. Po trzech latach z interesu wycofała się najstarsza z sióstr Ella. Cykl występów pod nazwą „Something Good, Something Sad” obejmował piosenki, tańce, moralitety i recytację poezji. Lizzie i Jessie przygrywały na fortepianie i bębnach, a całość miała charakter religijno-patriotyczny. Słaby głos dziewcząt i znaczny przerost formy nad treścią wywoływał jednak buczenie publiczności, która rzucała w siostry zgniłymi warzywami. Ludzie grozili Cherry Sisters śmiercią, nienawidzili ich występów, ale… przychodzili z ciekawości na kolejne koncerty zobaczyć „cztery wariatki z Iowa”. Współpraca sióstr z menedżerem Olympia Music Hall Williem Hammersteinem ocaliła go od bankructwa. W 1898 r. jedno z pism w Iowa „Odebolt Chronicle” nazwało Cherry Sisters w swej recenzji „kreaturami, które przebijają wiedźmy z Makbeta w swej ohydzie”. Artykuł został też wydrukowany w „Des Moines Leader”. Siostry wytoczyły gazetom proces o zniesławienie, a pozytywny dla czasopism wyrok sądu stał się precedensem w prawie prasy do rzetelnego komentarza. Po śmierci Jessie w 1903 r. zespół rozpadł się, a pozostałe przy życiu siostry założyły piekarnię.

Komentarze