6 hollywoodzkich karier z czasów II Rzeczypospolitej

Marek Teler

Student dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, interesuje się historią (w szczególności średniowiecza) i genealogią. Jest również członkiem redakcji portalu historycznego Histmag.org.

Na hasło Polacy w Hollywood przychodzi na myśl spektakularna kariera Poli Negri. Nie była ona jednak jedyną osobą, której udało się zrealizować amerykański sen o sławie. W dwudziestoleciu międzywojennym w Hollywood zdobyło rozgłos kilka osób polskiego pochodzenia. Ich kariery rozwijały się z różnym skutkiem, ale każdy sukces skrupulatnie odnotowywała polska prasa lat 20. i 30, nie stroniąc od sensacji.

1. Ryszard Bolesławski (1889–1937)

Urodzony w Dębowej Górze koło Płocka Bolesław Ryszard Srzednicki początkowo chciał zająć się rolnictwem i w tym celu kształcił się na Uniwersytecie w Odessie. Wojował najpierw jako żołnierz Legionu Puławskiego, a w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1. Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego. To właśnie od filmów tworzonych dla Wojska Polskiego zaczęła się kariera reżyserska Srzednickiego (już wówczas zmienił nazwisko na Bolesławski). W 1923 roku wyjechał do Nowego Jorku i tam założył z aktorką Marią Uspenskają szkołę teatralną: American Laboratory Theatre. Wkrótce Bolesławski zaangażował się w tworzenie hollywoodzkich produkcji – a pod koniec lat 20. Uważano go już za jednego z najbardziej cenionych w USA. Filmy jego autorstwa trwale zapisały się w historii amerykańskiego kina. „Ostatnia cesarzowa” z 1932 roku otrzymała nominację do Oscara, a „Ogród Allaha” z 1936 roku – honorowego Oscara za zdjęcia. Rozwijającą się karierę Bolesławskiego przerwała nagła śmierć na atak serca.

Komentarze